Październik 2016

 

Sprawozdanie uczniów po wyjeździe do Finlandii

Our trip to Finland started on 26.09.2016 at 3 a.m.. We were travelling by bus to Kraków, by plane to Berlin and Helsinki , and by train to Larsmo ,where we arrived at 9 a.m.. At first day we were in school. There was an offical greeting of students and teachers from Finland and other countries , then we were having lessons with Finnish students and teachers . After that we were having free time and we were spending it with our host families on a small island on a BBQ .Then we visited their local church . At the second day we were in the museum of Finnish folk culture , then we were walking through the forest . After that we were having free time and then we went to school, for a meeting with Finnish children and their parents .at the end of the day , we were in Finnish sauna. At the third day we were at school again , then we were having free time , so we decided to go shopping .After that we spent some time with our host families and packed our bags. On 30 September started our way back home. It was one of the most important moment in my life. Wiktoria Wolak age 14

Spotkanie z rodzicami

12.10. 2016 roku w Zespole Szkół w Lubzinie odbyło się uroczyste spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli. Celem spotkania było przypomnienie założeń realizowanego w naszej szkole projektu He/She’s Equal in Europe realizowanego w ramach programu Erasmus + Partnerstwa strategiczne, przedstawienie przez uczniów prezentacji i sprawozdań z pobytów w Hiszpanii, Bułgarii i Finlandii, jak również wstępne poinformowanie rodziców o planowanym pobycie z naszej szkole gości ze szkół partnerskich w kwietniu 2017 roku.

Rodzice są bardzo zadowoleni, że realizacja projektu odbywa się w Zespole Szkół w Lubzinie. Podkreślają, że dzięki takim projektom ich dzieci mają możliwość poznania uczniów i nauczycieli innych narodowości, rozwijają swoje kompetencje językowe i komunikacyjne, poznają kulturę innych krajów, a także rozbudzają świadomość i otwartość na odmienność innych kultur. Zwracają uwagę, że udział szkoły w takich projektach mocno poszerza ofertę edukacyjną szkoły.

Monika Świątek-Bień ( koordynator)

 

Finlandia, 26.09 -30.09. 2016 r.

 

W ramach projektu ERASMUS+ odbyło się kolejne spotkanie uczniów i nauczycieli szkół partnerskich z Portugalii, Rumunii, Grecji, Hiszpanii, Włoch, Turcji, Finlandii i Polski. Tym razem gospodarzem była Finlandia, a konkretnie szkoła RiSÖ Skola w gminie Larsmo.  Z Zespołu Szkół w Lubzinie pojechali nauczyciele : Monika Świątek-Bień (koordynator projektu w Polsce), Sylwia Niedzielska-Plezia, Elżbieta Śliwa oraz uczniowie : Wiktoria Wolak, Karolina Ciołkosz, Filip Małozięć, Roksana Śliwa i Mariola Wodzień.

Podróż rozpoczęli o godzinie 3.10 z Lubziny. Pokonali około 1600 km drogą powietrzną i 600 km droga lądową i o godzinie 20.30 dotarli do Risö Skola. Tam już czekały na uczniów rodziny fińskie, które gościły wszystkie przyjezdne dzieci w czasie całego pobytu w Finlandii.

Następnego dnia, już w murach szkoły, przywitał ich uroczyście p. dyrektor Kari Rönnqvist (koordynator projektu z Finlandii) oraz nauczyciele i uczniowie. Wspólnie odśpiewali piosenkę „Hello to all the children of the world”, obejrzeli prezentację multimedialną o Finlandii i tutejszej szkole oraz wysłuchali fragmentów książki Tove Jansson  „Muminki” w j. angielskim.

Dzieci z partnerskich szkół zostały przydzielone do poszczególnych klas i wspólnie z rówieśnikami z Finlandii uczestniczyły w zajęciach zgodnie z podziałem godzin. W tym czasie  nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu, na którym  wspólnie wymieniali się doświadczeniami zdobytymi podczas realizacji projektu  w poszczególnych państwach, poznali fiński system edukacji  oraz zapoznali się z programem KiVa „Przeciw przemocy szkolnej”, który cieszy się ogromnym sukcesem. Ponadto uczestniczyli w warsztatach „Tablet w codziennej pracy w szkole” oraz „ Trzy etapy kształcenia specjalnego”.

Środa była dniem pełnym atrakcji. Na początek  wyjazd  nauczycieli i uczniów do muzeum  Tyynelän (Zakątka elfów), gdzie poznali różne rodzaje elfów, pomocników Mikołaja oraz fabrykę zabawek i muzeum starych zabawek. Następną atrakcją była wędrówka po lokalnym leśnym szlaku i wspólny piknik nad jeziorem. Po powrocie do Larsmo  pocili się w Saunie fińskiej i kąpali w zimnym jeziorze. A na zakończenie rodzice przygotowali w szkole różne atrakcje dla dzieci, między innymi: rzut gumiakiem na odległość, rzut lotkami do celu, przeciąganie liny, degustacja naleśników z pysznymi dodatkami.

Przedostatni dzień był bardzo pracowity. Nauczyciele  z krajów partnerskich zostali zaproszeni przez panią burmistrz gminy Larsmo na spotkanie w Urzędzie, gdzie obejrzeli prezentację o gminie Larsmo i zapoznali się z systemem szkolnictwa w Finlandii (Powszechna szkoła podstawowa – 9 (6+3) lat, Szkoła średnia II stopnia lub zawodowa – 3 lata oraz Szkolnictwo wyższe – Politechnika lub Uniwersytet). W drodze powrotnej do szkoły uczestniczyli w prezentacji „Podróż w czasie” w miejscowym skansenie i spotkali się z pastorem w zabytkowym kościele luterańskim. W szkole koordynatorzy z poszczególnych krajów podsumowali pobyt w Finlandii.  Omówili szczegóły pracy na najbliższy okres oraz ustalili ogólne plany międzynarodowego spotkania w Polsce. Natomiast uczniowie w tym czasie brali udział w zajęciach praktycznych. W pracowni krawieckiej wykonali maskotkę Angry Birds, a w pracowni stolarskiej drewniany nóż fiński „Finkę”. Na muzyce uczyli się piosenek w j. angielskim, a na zajęciach sportowych grali w berka, w chowanego i szukali ukrytych rysunków według mapy. Na zakończenie dnia uczniowie i nauczyciele wypełnili ankiety ewaluacyjne, oceniające ich zadowolenie z pobytu w Finlandii.

W piątek, o godzinie 10.00, grupa z  Polski rozpoczęła prawie 15. godzinną podróż powrotną do Polski.

Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie  są pod ogromnym wrażeniem gościnności Finów. Rodzice poświęcili  polskim dzieciom ogromną ilość czasu, serwowali posiłki, zapewnili  im opiekę i przeróżne atrakcje ( pływanie łodzią, pikniki, degustacja łososi, sauna fińska, wycieczki do sklepu, kościoła, wspólne zabawy).

Wyjazd dostarczył im niezapomnianych wrażeń, możliwości nawiązania nowych znajomości, podszkolenia się w j. angielskim i poznania zwyczajów panujących w  Finlandii.

Teraz czekają na przyjazd uczniów i nauczycieli z różnych państw.

To już w kwietniu 2017 roku!